Fronty lakierowane na wysoki połysk stanowią nowoczesne i eleganckie wykończenie wielu kuchni. Są niezwykle uniwersalne i mogą być uzupełnieniem wielu różnych stylów. Pozostaje jednak jedna ważna kwestia. Kwestia czyszczenia i pielęgnacji. W poniższym artykule dowiesz się wszystkiego na temat dbania o fronty lakierowane na wysoki połysk.

Od czego zacząć?

Większość mebli lakierowanych na wysoki połysk posiada specjalną folię ochronną. Lakier utwardza się jeszcze przez jakiś czas po jej zdjęciu. Dlatego nie zaleca się mycia frontów przy użyciu jakichkolwiek detergentów przez co najmniej miesiąc po zdjęciu folii. Tyle mniej więcej potrzebuje lakier by uzyskać ostateczną twardość. Przed upłynięciem tego czasu powłoka jest szczególnie delikatna i narażona na zarysowania. Warto zatem przed zerwaniem folii upewnić się, że wszystkie prace remontowe oraz porządkowe są zakończone. Nie oznacza to oczywiście, że frontów nie można przez miesiąc po zdjęciu folii czyścić w ogóle. W czasie, kiedy meble są szczególnie wrażliwe po zdjęciu folii można przecierać je miękką, suchą ściereczką z mikrofibry.

Czym nie wolno czyścić mebli lakierowanych na wysoki połysk?

Nowoczesne meble lakierowane są zazwyczaj wykonane a płyt MDF, na które nakłada się wysokiej jakości lakier barwiący. Meble wykonane przy pomocy tej technologii są bardzo odporne na wilgoć i parę wodną, natomiast bardzo źle znoszą urazy mechaniczne, a szczególnie zarysowania. Mając to na uwadze, nie należy czyścić błyszczących frontów przy pomocy środków, które w swoim składzie zawierają alkohol, amoniak lub aceton. W żadnym wypadku nie powinno się stosować również wszelkiego rodzaju środków ściernych, mleczek ani proszków czyszczących. Zapomnijmy również o ostrych gąbkach, druciakach i szczotkach.

Woda a uszkodzenia mechaniczne

Choć fronty lakierowane na wysoki połysk charakteryzują się wysoką odpornością na działanie wilgoci, nie powinno się narażać ich na zbyt długi kontakt z wodą. Wszak płyta MDF, z której wykonane są meble jest materiałem drewnopodobnym. Szczególną uwagę należy zwrócić na krawędzie, które są najbardziej narażone na mikrouszkodzenia. Jeśli miejsce, w którym jest najmniejszy choćby ubytek lakieru, zostanie wystawione na nadmierne działanie wody, może to prowadzić do kruszenia lakieru, a w efekcie brzeg mebla może „napuchnąć”. Należy zatem pamiętać, aby po umyciu lakierowanych frontów, zawsze dokładnie wytrzeć je suchą ściereczką z mikrofibry. Oprócz tego, warto co jakiś czas sprawdzać, czy zawiasy drzwiczek są odpowiednio mocno dokręcone.  Poluzowane drzwiczki mogą ocierać o inną część mebla i powodować poważne uszkodzenia powierzchni lakieru.

Wysoka temperatura i słońce

Nie tylko woda czy nieodpowiednie czyszczenie może uszkodzić powierzchnię lakierowanych frontów. Szkodzą im również wysoka temperatura oraz promieniowanie UV. Szczególnie narażone są miejsca, które znajdują się najbliżej piekarnika lub kuchenki. Dlatego przed otwarciem piekarnika upewnijmy się, że intensywny program pieczenia (na przykład termoobieg) został wyłączony. Również długotrwałe działanie promieni UV może prowadzić do naturalnego starzenia mebli, pomimo odpowiedniej pielęgnacji.

O czym jeszcze pamiętać?

Meble lakierowane na wysoki połysk to dość wymagający element wystroju. Nie lubią nadmiernej wilgoci, wysokiej temperatury, ani szorowania. Wszystkie zabrudzenia należy usuwać z nich możliwie jak najszybciej, zanim zaschną. Do czyszczenia najlepiej używać miękkiej ściereczki nasączonej wodą z delikatnym płynem do naczyń lub specjalnego środka do czyszczenia lakierowanych powierzchni. Jeśli jednak będziemy przestrzegać wszystkich tych zaleceń pielęgnacyjnych, nasze meble będą trwałe i będą się pięknie prezentować przez długie lata.