Nie ulega wątpliwości, że kuchnie lakierowane to obecnie jeden z najpopularniejszych wyborów, na który decydują się osoby, które chcą tchnąć nowe życie w wystrój swojej kuchni. Lakierowanie dodaje meblom charakteru, elegancji, a także chroni je przed uszkodzeniami. Zostawia również nieograniczone pole do popisu projektantom wnętrz, oferując bogatą paletę barw. Jakie rozróżniamy rodzaje wykończenia mebli lakierowanych? Czym kierować się wybierając lakierowane fronty meblowe i jak je pielęgnować? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Lakierowana kuchnia jako przejaw nowoczesności
W żadnej dzisiejszej nowoczesnej kuchni nie może zabraknąć stylowych mebli lakierowanych. Obecne trendy w wystroju wnętrz stawiają na rozwiązania, które są jednocześnie eleganckie, wytrzymałe i funkcjonalne. Meble lakierowana łączą w sobie wszystkie te cechy. Jeśli chodzi o możliwości dekoracyjne, pole do popisu jest tutaj bardzo duże. Oprócz szerokiej gamy kolorów, mamy również do wybory różne rodzaje wykończenia. Rodzaje lakieru dzielą się na: połyskującym półmatowy i matowy. Łatwość nakładania lakieru na powierzchnię sprawia, że ta metoda cieszy się bardzo dużą popularnością nie tylko w przemyśle meblowym, ale i fachu stolarskim. Dotychczas w kuchniach królowały czerń oraz biel, ale coraz częściej ustępują one śmielszej i bogatszej gamie kolorystycznej dostępnej na rynku.
Lakierowane fronty – wady i zalety
Nie ulega wątpliwości, że lakierowane meble kuchenne są niezwykle eleganckie i estetyczne. W szczególności te wykończone na wysoki połysk. Błyszczące fronty sprawiają wrażenie luksusu, rozświetlają oraz optycznie powiększają pomieszczenie, ze względu na ich właściwości odbijające światło. Matowe oraz półmatowe wykończenie jest niezwykle stylowe, modne i sprawia wrażenie ciepła. To, czy powinniśmy wybrać wykończenie błyszczące, matowe lub półmatowe zależy w głównej mierze od tego, w jaki sposób urządzone jest wnętrze całej reszty domu. Przy kwestii lakieru, szczególnie tego błyszczącego, pojawiają się również pytania o widoczne odciski palców na powierzchni mebli. Jest to fakt, że na błyszczącej powierzchni odciski są nieco bardziej widoczne, aczkolwiek pielęgnacja mebli wykończonych lakierem błyszczącym oraz matowym czy półmatowym nie różni się ani częstotliwością, ani stopniem trudności.
Łączenie różnych rodzajów wykończenia w jednej kuchni
Wybierając rodzaj wykończenia lakierowanych frontów do naszej kuchni wcale nie musimy ograniczać się do jednej opcji. Łącząc różne powierzchnie w jednym pomieszczeniu, możemy stworzyć oryginalny i niepowtarzalny projekt aranżacji kuchni. Najpopularniejszym zestawieniem jest podział zabudowy kuchennej na górny oraz dolny rząd szafek i wykończenie ich różnymi rodzajami lakieru. Nieco rzadziej wybieraną metodą łączenia faktur jest naprzemienne lakierowanie szafek – na wzór szachownicy. Jest to rozwiązanie dla klientów, którzy szukają niecodziennych i unikalnych rozwiązań. Możliwości są nieskończone i jedynym ograniczeniem jest tutaj nasza pomysłowość.
Pielęgnacja mebli lakierowanych
Aby nasze meble lakierowane zachwycały swoim wyglądem i służyły przez lata, należy stosować odpowiednią ich pielęgnację. Na lakierze błyszczącym bardziej widać odciski palców oraz tłuste plamy, jednak ich pielęgnacja nie różni się od pielęgnacji w przypadku lakierów matowych i półmatowych. Należy pamiętać, by do czyszczenia mebli używać wyłącznie delikatnych środków. Najlepiej sprawdzi się miękka ściereczka z mikrofibry zmoczona w letniej wodzie bez dodatku detergentów. Jeśli jednak mamy do czynienia z bardziej uporczywymi zabrudzeniami, np. plamami tłuszczu, możemy dodać do wody nieco płynu do naczyń. To, w jaki sposób będziemy dbali o nasze meble lakierowane będzie miało przełożenie na ich wygląd na przestrzeni czasu oraz będzie rzutowało na czas do kolejnego remontu kuchni.